Zaśmiecanie otoczenia tonami odpadów jest znacznym kłopotem ekologicznym. Jest coraz to mniej miejsc, w jakich jesteśmy w stanie składować śmieci, w następstwie tego istotne jest na nowo wykorzystania wszystkich surowców, jakie nadają się do recyklingu, a też gigantyczne znaczenie ma obniżenie liczby śmieci trafiających na śmietniska. Jak niemniej jednak to zrobić? Po pierwsze widząc na ulicy osobę rozdającą ulotki omijajmy ją szerokim łukiem lub też po prostu dziękujmy za ulotkę reklamową.

To naturalnie dzięki temu nie trafi ona po kliku sekundach do kosza, a ulotkarz oraz tak ma płacone za godzinę pracy, a nie zależnie od ilości rozdanych tworzyw reklamowych. Wpływ na produkcję śmieci mogą również mieć nasze wybory na zakupach. Nie zapominajmy, iż warto kupować produkty w większych opakowaniach aniżeli w paru mniejszych (lepiej nabyć wodę 1,5 litra niż trzy małe wody 0,5 litra w trzech butelkach lub jeden ogromny proszek do prania zamiast paru mniejszych w oddzielnych kartonikach). Zwracajmy uwagę na opakowania – nie kupujmy artykułów niepotrzebnie zapakowanych lub też z nie nadających się do recyklingu materiałów – wtedy polecamy makulatura warszawa skup. Ważna jest również trwałość artykułu, ponieważ przyzwoiciej jest zainwestować w droższy towar, jaki posłuży nam kilka lat niż w taki, jaki za rok trafi na śmietnik. Wytworzenie energii kosztuje dużo pieniędzy, a również ma negatywny oddziaływanie na środowisko naturalne. Wytwórczość energii elektrycznej wpływa na zwiększenie ilości dwutlenku węgla w atmosferze, a tym samym uwydatni skalę efektu cieplarnianego.

Skutkiem tego należałoby we własnym domu wypracować kilka zachowań oraz przyzwyczajeń oddziałujących na redukcję nie tylko zużycia energii, niemniej jednak także wysokości naszych rachunków za prąd. Przesłanie mają przede wszystkim nasze dobory już przy zakupach. Kupujmy oprzyrządowania energooszczędne, np. pralki, kuchenki lub lodówki klasy AA+, które ograniczają zużycie prądu, telewizory LCD zamiast plazmowych, komputery zamiast kompów stacjonarnych. Wykorzystujmy żarówek energooszczędnych, a w naszych pecetach zamiast wygaszacza włączmy funkcję automatycznego wyłączenia monitora po kilku minutach nieużywania. Korzystając z kuchenki elektrycznej zawsze gotujmy pod przykrywką, potrawy wyłączajmy parę minut przed końcem gotowania (płyta i tak będzie jeszcze gorąca przez jakiś czas, wobec tego danie „dojdzie” na jedynej kuchence) i używajmy garnków w całości obejmujących palnik. Natomiast jeśli nie wykorzystujemy z jakiegoś urządzenia najzwyczajniej w świecie je wyłączajmy z prądu.