Ile jest sfer medycyny? Całe sporo. Rozpoczynając od kardiologii zajmującej się chorobami serca po psychiatrię zajmującą się schorzeniami umysłu. Dlaczego wciąż mało się mówi o takiej dziedzinie, jaką jest ziołolecznictwo? Jest to pewnie połączone z brakiem zaufania do tej sfery, jaka skupia się wyłącznie na „owocach natury”, jakimi są owoce, zioła, zboża oraz generalnie rozmaite rośliny.

Kiedy boli nas głowa, zęby czy też po prostu jest nam zimno często sięgamy po różnorodnego rodzaju lekarstwa. Biorąc je nie zastanawiamy się z reguły, z czego są zrobione, zależy nam przede wszystkim na działaniu. Drążąc bardziej temat, można odnieść wrażenie, że człowiek coraz mniej zastanawia się nad tym, z jakich składników składa się to, co on sam spożywa.

Wracając do lekarstw, można rzucić w ślepo, że leki powstają w zakładach farmaceutycznych oraz w większości powstają na drodze syntetycznych reakcji. Zgadza się. Jednakowoż zapomina się, iż pierwsze farmaceutyki – te najprostsze pochodzą po największej części z artykułów roślinnych takich jak zioła, owoce. Kto z nas nie popijał melisy? Powtarza się melisa, melisa, jednak nikt nie wie, co to jest tak w gruncie rzeczy ta melisa.

Większa część uważa, że to po prostu nazwa własna tegoż lekarstwa na uspokojenie – więcej na durban poison. Melisa to nic innego jak nazwa zioła, które rośnie na terenie Europy oraz Azji. Zioła w medycynie od zawsze stanowiły jej istotne ogniwo. Podwaliną do skonsumowania zioła w celu lekarskim były wcześniejsze obserwacje oraz badania, które stały się podwaliną do przyznawania funkcji poszczególnym roślinom leczniczym.

Zioła w medycynie stały się znaczącym zwrotem w leczeniu ludności, gdyż są one ogólnodostępne a jeśli nawet występowałaby ich drobna liczba, to zawsze wolno je uprawiać jak szablonowe rośliny. Ziołolecznictwo swoje „boom” przeżywało w czasie średniowiecza, kiedy tak właściwie to chrześcijańscy duchowni wykonywali ten rodzaj medycyny jako zgodny z „wolą bożą” oraz niezakłócający równowagi w świecie. Najpospolitszym typem zioła jest rumianek, lecz mało, kto wie o jego zdrowotnych właściwościach regenerujących skórę.