Nie raz mieliśmy szansę być na halach. Są przeróżne typy hal, w zależności od zastosowania stosowane są do różnych celów. Posiadamy hale produkcyjne, magazynowe lub hale handlowe. Wszelkie one różnią się od siebie, choć niewątpliwie jesteśmy w stanie odszukać również i cechy wspólne. Interesują nas różnorodne rzeczy, które związane są z halami. Niekiedy w najwyższym stopniu interesuje nas budowa hal, w pewnych sytuacjach zastanawiamy się nad zupełnie innymi rzeczami, które w jakiś sposób są powiązane z halami, w których kiedyś byliśmy, jakie widzieliśmy – choćby w telewizji. W pewnych sytuacjach przyzwoiciej wybrać również hale namiotowe. Sporo jest jakkolwiek hal bardzo znanych, o jakich mówi się nadzwyczaj niemało. Taka była na przykład gigantyczna hala targowa, o której mówiliśmy nie jedynie przy okazji tak wielkiej i tragicznej w skutkach katastrofie budowniczej. Budowanie hal to znaczna inwestycja budowlana. Są inwestorzy, jacy pragną dorobić się właśnie na inwestowaniu w hale, na budowaniu coraz to innowacyjnych hal. I w wielu wypadkach jest to inwestycja nadzwyczaj opłacalna.

Należy tylko badać rynek, oceniać potrzeby i budować hale tam, gdzie są one wymagane. Trzeba posiadać sprecyzowany plan. Hale konstruowane są po to, by czemuś służyły. Jest to inwestycja, jaka musi być bardzo od początku do końca zaplanowana oraz przemyślana. Rozmaite są hale i służą przeróżnym rzeczom. Hale magazynowe w przedsiębiorstwach użytkowane są jako magazyny. To oczywiście na nich gromadzi się wyprodukowany towar.

W halach sprzedażowych dokonywane są interesy kupna sprzedaży. Handluje się tam różnorodnymi towarami. Są hale widowiskowo – sportowe, w jakich odbywają się imprezy masowe, nieraz są to imprezy tematyczne powiązane z rywalizacją sportową, kulturą czy rozrywką. Wygląd hali, jej wielkości zależy w głównej mierze od jej przeznaczenia. Inaczej wyglądają hale, które przeznaczone są na magazyny a inaczej te, na których odbywają się koncerty znanych gwiazd. Niekiedy hale są przebudowywane, remontowane. Przeważnie hala kojarzy nam się w głównej mierze z budynkiem, w jakim jest wiele miejsca. Hala to nieraz jedno gigantyczne pomieszczenie, okazała sala, jaka służy jakimś celom.