Czy chciałbyś dojeżdżać do pracy na rowerze, ale nie chcesz zmieniać stroju treningowego na biznesowy zaraz po przyjeździe? Masz ochotę na aktywność fizyczną i pokonywanie stromych wzniesień, ale nie jesteś pewien, czy Twoje kolana podołają temu zadaniu? Chcesz znaleźć bardziej przyjazną środowisku opcję przemieszczania się na ostatnich kilometrach, ale nie masz stałego dostępu do e-skuterów i rowerów elektrycznych w swoim mieście?

Wyobraź sobie, że codziennie rano jedziesz do pracy na rowerze napędzanym silnikiem, nie pocąc się przy tym, pokonujesz wzniesienia, nie męcząc się przy tym podczas powrotu do domu, a także, że masz zabawną i praktyczną alternatywę transportową, dzięki której możesz zmniejszyć swój ślad węglowy. Rowery elektryczne (e-bikes) sprawiają, że każdy, o dowolnej posturze i w każdym miejscu, może cieszyć się korzyściami płynącymi z jazdy na rowerze każdego dnia. A najlepsze jest to, że nadal będziesz ćwiczyć i będziesz się świetnie bawić!

Jeśli słyszałeś o rowerach elektrycznych i rozważasz ich zakup dla siebie, prawdopodobnie masz mnóstwo pytań. Trafiłeś we właściwe miejsce. W tym przewodniku omówimy wszystko, co powinieneś wiedzieć przed zakupem roweru elektrycznego, abyś mógł kupić go z pełnym zaufaniem. Odpowiemy na takie pytania, jak:

  1. Jakie są najlepsze rowery elektryczne do kupienia?
  2. Co muszę wiedzieć o zakupie roweru elektrycznego?
  3. Czy na rowerze elektrycznym trzeba pedałować?
  4. Czy na rowerze elektrycznym można uzyskać dobrą kondycję?
  5. Czego powinienem szukać w rowerze elektrycznym?
  6. O jakich przepisach powinienem wiedzieć?

Zakup roweru elektrycznego to poważna decyzja i inwestycja w Państwa zdrowie i jakość życia. Niezależnie od tego, czy jesteś ekspertem w dziedzinie kolarstwa górskiego, czy początkującym rowerzystą, który chce dojeżdżać do pracy lub po prostu przemierzać malownicze szlaki, istnieje rower elektryczny dla Ciebie.

Jazda na rowerze elektrycznym może pomóc Ci osiągnąć cele zdrowotne, cieszyć się rekreacyjnym aspektem jazdy na rowerze i w mniejszym stopniu polegać na samochodach, jeśli się na to zdecydujesz. Gotowy, aby dołączyć do milionów rowerowych rewolucji? Jesteśmy tu, aby pomóc Ci zacząć.

Rozdział 1: Jak działa rower elektryczny?

Rowery elektryczne stają się coraz bardziej popularne jako opcja transportowa i rekreacyjna, a obecnie są najszybciej rozwijającym się typem roweru na rynku. Na przykład, sprzedaż rowerów elektrycznych wyniosła ponad 77 milionów dolarów w 2017 roku – wzrost o 91% w stosunku do 2016 roku. Ludzie w całym kraju zamieniają samochody na e-rowery, aby powiększać ruch uliczny lub mieć zupełnie nowe doświadczenia rowerowe. Rowery elektryczne przeżywają boom, a my nie możemy się doczekać, aby pokazać Ci dlaczego. Ale najpierw trzeba się zastanowić, czy rower elektryczny jest dokładnie tym, czego się potrzebuje.

W tym rozdziale omówimy podstawy, które pomogą Ci zdecydować, czy rower elektryczny jest odpowiedni dla Ciebie i Twojego stylu życia.

Co to jest rower elektryczny?

Jeśli nigdy wcześniej nie widziałeś roweru elektrycznego, może być Ci trudno wyobrazić sobie, jak on dokładnie wygląda i czym różni się od zwykłego roweru.

Rowery elektryczne są podobne do tradycyjnych rowerów, z tą różnicą, że wyposażone są w kompaktowy silnik elektryczny, który zapewnia zastrzyk mocy podczas pokonywania wzniesień lub długich dystansów. E-rowery nie są takie same jak motorowery czy motocykle, nie są głośne i nie emitują spalin.

Jeśli masz szczególny gust w kwestii rowerów lub potrzebujesz roweru do określonego typu jazdy, możesz być pewien, że znajdziesz rower elektryczny dla siebie. Rowery elektryczne są dostępne w wielu kształtach i rozmiarach, aby spełnić różne potrzeby, niezależnie od tego, czy potrzebujesz wydajnego roweru elektrycznego do porannych dojazdów do pracy, czy ekstremalnego roweru do jazdy po trudnym terenie.

Mimo że rowery elektryczne cieszą się ostatnio coraz większą popularnością, nie są czymś nowym. Prototypy rowerów elektrycznych pochodzą z końca XIX wieku. Oznacza to, że mniej więcej w tym samym czasie, gdy Karl Benz opatentował pierwszy komercyjnie dostępny samochód, inni wynalazcy pracowali nad zwiększeniem prędkości i mocy rowerów. Jeden z wynalazców – Ogden Bolton – zgłosił w 1895 roku patent na prawdopodobnie pierwszy na świecie rower elektryczny. Dzięki innowatorom takim jak Bolton, rowery elektryczne są teraz dostępne dla wszystkich.

Jak działają rowery elektryczne?

Rowery elektryczne działają tak samo jak tradycyjne rowery, jeśli chodzi o pedałowanie, ale w przeciwieństwie do nich wyposażone są w baterię i silnik. Bateria przechowuje energię potrzebną do napędzania silnika. Silnik jest kompaktowy i wbudowany w piastę tylnego lub przedniego koła, albo zamontowany w centralnej części roweru. Silnik jest elementem, który obraca koła.

Poza baterią i silnikiem, kolejną ważną częścią roweru elektrycznego jest czujnik prędkości lub czujnik momentu obrotowego. Czujnik prędkości, znany również jako czujnik kadencji, automatycznie informuje silnik, aby się uruchomił, gdy tylko zaczniesz się poruszać. Z drugiej strony, czujnik momentu obrotowego zapewnia wsparcie, aby dopasować się do Twojej mocy, niezależnie od tego, czy jedziesz wolno czy szybko. W przypadku czujnika momentu obrotowego, im mocniej pedałujesz, tym większe jest wspomaganie. Zasadniczo, czujnik prędkości lub kadencji wykrywa, czy pedałujesz, a czujnik momentu obrotowego mierzy, jak mocno pedałujesz.

Zobacz https://como.org.uk/shared-mobility/shared-bikes/why/