Od pierwszego go dwudziestego tygodnia do ginekologa idzie się co miesiąc, później co trzy tygodnie, a na 6 tyg. przed urodzeniem co tydzień. Należy doglądać próbnych badań zlecanych przez doktora prowadzącego oraz wykonywać je regularnie. Co miesiąc wykonuje się morfologię krwi, oraz raz w miesiącu zrobić próbną analizę moczu. W czasie 24-26 tygodnia ciąży lekarz powinien wycelować damę w ciąży na badanie analizujące poziom glukozy we krwi. Badanie to polega na pobraniu krwi po wychyleniu szklanki wody z rozpuszczona glukozą. Wspomaga ono w stwierdzeniu czy nie grozi kobiecie cukrzyca ciążowa, jaka żąda od kobiety akceptowania wielu farmaceutyków i zmiany diety.

W dodatku około trzech, czterech razy w ciąży wykonywane jest badanie USG, około 12 tygodnia, po 22 tyg, 30 tyg. oraz ewentualnie przed samym rozwiązaniem. Badanie USG polega na kontroli płodu i wskazaniu jego parametrów i prawidłowości rozwoju płodu. Badanie USG przeprowadzane w 12 tygodniu ciąży ma na celu wypróbowania czy zarodek dobrze się usadowiło raz przejrzenia cykliczności wagi i wzrostu do czasu ciąży.

Następne badanie podczas standardowej i prawidłowej ciąży przeprowadza się w 22 tygodniu ciąży, aby obejrzeć pojedyncze narządy m.in. serce potomka, wówczas wolno też próbować opisać płeć dziecka, sprawdź bilansdziecka.pl. Następne i w szeregu przypadków już ostatnie USG egzekwowane jest po 30 tygodniu ciąży, dzięki niemu jesteśmy w stanie określić wagę i ułożenia maluszka w trakcie porodu. Jeśli położenie maluszka jest nieprawidłowe lub też waga jest zanadto kolosalna, lekarz przygotowuje pacjentkę do porodu przez cesarskie cięcie. Jeśli zdecydowałyśmy się na ciąże po 35 roku życia, trzeba przeprowadzić badania prenatalne zezwalające na przedwczesne wykrycie wad oraz ich leczenie. Pierwsze skurcze porodowe są delikatne oraz z początku sporadyczne. Naprowadzają tępe bóle miesiączkowe oraz rozchodzą się w kierunku bioder oraz krzyża lub ewentualnie promieniują od krzyża do podbrzusza. Stopniowo mogą się nasilać i stawać się coraz bardziej regularne oraz trwają dłużej, jest to znak, że poród się rozpoczął. Trzeba wtenczas rozpocząć mierzyć czas ich trwania i odstępy między nimi.