Wyruszając na wczasy niesłychanie nas interesuje to, gdzie będziemy nocować. Nie zawsze zdążamy na czas znaleźć dobry hotel z niskim cennikiem usług. Nie zawsze udaje się znaleźć przydatny, tani pokój. Bardzo ciężko w szczycie sezonu narciarskiego jest znaleźć pensjonat opowiadający naszym potrzebom, w następstwie tego musimy wcześniej pomyśleć o jakimś noclegu tak, żeby ten czas spędzony na nartach był błogim odpoczynkiem, a nie nieustannym poszukiwaniem lepszego miejsca na nocleg. Hotel w górach ma obowiązek stać blisko stoku, abyśmy nie musieli jeszcze dojeżdżać na stok kilka kilometrów i męczyć się z nartami oraz kijkami – przetestuj Wolne pokoje Kościelisko. Nikt tego nie chce. Komfort kosztuje, niemniej jednak o dużo bardziej opłaca się głównie w górach, gdzie jakkolwiek sezon przypada na środek zimy, w jakim miejscu leży gruba warstwa śniegu i jest zimno.

Wtenczas myślimy jedynie o tym, by pojeździć na nartach i oddawać się wielogodzinnemu białemu szaleństwu. Zmordowani przyjdziemy do hotelu, w jakim miejscu posiłki będą na nas czekać. Tak powinny wyglądać ferie i zimowe szaleństwo. Większość z nas, która nie ubóstwia wylegiwać się na nadmorskiej plaży, podróżuje w góry. W czasie takich górskich eskapad nie powinniśmy jedynie wędrować po górach, można także odwiedzać miejscowe muzea i zamki i inne lokalne ciekawostki. W czasie wypadów w góry należy również gdzieś przenocować. W znacznej większości odpada namiot, albowiem jest niewygodny oraz nie zawsze możemy rozłożyć go w miejscu, w którym akurat chcemy. Przyzwoiciej wybrać górskie schronisko, choć to ma, naturalnie, drogie pożywienie, lub ewentualnie jakiś hotel lub też pensjonat w okolicy. Nie zawsze dysponujemy w pewnych sytuacjach, w jakim udałoby się nam odkryć uroczy górski hotel. Mimo to warto się pomęczyć oraz poszukać.

Możemy przenocować na przykład w nadzwyczajnie odnowionym zamku lub też w dworku przystosowanym do potrzeb hotelu. Taki nocleg jest pełen uroku. Może okazać się na przykład, że na zamku chodzi zjawa, która nocami straszy gości hotelowych. Takie wczasy mogą być nie lada atrakcją, zwłaszcza że w starych obiektach zazwyczaj coś skrzypi czy też są lekkie przeciągi. Mamy prawo mieć gęsią skórkę nawet, gdy jesteśmy najogromniejszymi sceptykami duchów.