Ostatnio na rynku pojawiło się wybitnie dużo firm geodezyjnych oferujących duży zakres własnych usług. W związku z ciągłym rozwijaniem się budownictwa, jakie z kolei jest ściśle powiązane z rozkwitem gospodarki stworzonego przez nas kraju, a za owym rozwojem kraju stoi oczywiści nie kto inny a Unia Europejska oraz jej zdumiewające dofinansowania. Dzięki pieniądzom z tych dofinansowań jesteśmy w stanie wybitnie ekspresowo pozyskać fundusze na wynajęcie wielu profesjonalistów do przeprowadzania rozmaitego typu prac budowlanych oraz to właśnie dzięki temu powstaje tak sporo firm geodezyjnych. Tego rodzaju przedsiębiorstwa to nie tylko geodezja niemniej jednak również oraz geologia. Badania geologiczne to w dzisiejszych czasach nadzwyczaj przydatne narzędzie w rękach kompetentnych budowniczych.

To naturalnie dzięki wiedzy co znajduje się pod powierzchnią ziemi możemy dopasować maszyny i ilość robotników do danego rodzaju prac budowlanych. To naturalnie dzięki badaniom geologicznym wiele firm geodezyjnych czerpie tak nazywany dodatkowy dochód zezwalający się utrzymać na rynku w razie przestoju w pracach geodezyjnych. Jeśli pragniemy przeprowadzić na własnej działce badania geologiczne bądź też archeologiczne musimy wynająć poprawnego archeologa oraz specjalistę geologa do tego rodzaju prac. O takich profesjonalistów jak geolodzy dzisiaj nie jest już zanadto trudno ponieważ są oni zatrudniani przez firmy geodezyjne, które oferują różnorodne badania geologiczne w własnym zakresie aktywności – przetestuj wiercenia geologiczne. Geolodzy niejednokrotnie też są potrzebni przy rozmaitych wykopaliskach archeologicznych. To właśnie archeologia jest nadzwyczaj uzależnioną dziedziną od geologii.

Archeolog przeprowadzając własne wykopaliska musi koniecznie wiedzieć w jakim materiale geologicznym przyszło mu pracować. Ile dany materiał jest w stanie wytrzymać, to naturalnie dzięki wiadomościom na temat typu materiału geologicznego archeolog może niezmiernie całkowicie określić wiek szczątków, które właśnie zostały odkryte. Jest to ściśle związane właśnie z typem minerałów czy skał w jakich dane szczątki spoczywały. Wiedząc co to są za formacje skalne jesteśmy w stanie w przybliżeniu opisać ich wiek a tym samym formułujemy wiek danych skamieniałości leżących w danej formacji skalnej.