Kluczowym zadaniem skrzyni biegów jest optymalne spożytkowania mocy silnika. To ona umożliwia nam uzyskanie wysokiej szybkości samochodu przy stosunkowo niskich obrotach. Gdyby nie obecność skrzyni biegów, samochodem moglibyśmy jeździć wyłącznie po prostym terenie. Jazda pod górki, wielokrotnie nadzwyczaj strome, jak w wypadku aut terenowych, nie była by możliwa.

Skrzynia, prócz tego fundamentalnego zastosowania, umie też przekształcić kierunek wyjścia mocy silnika. Umożliwia nam to jazdę na biegu wstecznym. Do biegu wstecznego wewnątrz skrzyni stosuje się trzy koła zębate, z czego jedno jest elementem ruchomym. Rozłączenie silnika od skrzyni jest dopuszczalne w trakcie wybrania pozycji luz. Na ogół znajduje się ona pomiędzy biegami. Silnik funkcjonuje w owym czasie samoczynnie, nie napędzając stworzonego przez nas samochodu.

W niektórych wozach, oprócz lewarka do stereotypowej zmiany biegów, znajduję się też drugi, jaki umożliwia nam zwiększenie lub redukcję kompletnego przełożenia – sprawdź naprawa skrzyni powershift. Korzystna skrzynia biegów powinna nam zagwarantować kolosalną trwałość i niezawodność. Automatyczna skrzynia biegów, jak sama jej nazwa wskazuje, zwalnia nas z manualnej zmiany i upraszcza sterowanie pojazdem. Mechanizm ten przenosi biegi automatycznie w zależności od obrotów silnika. To naturalnie dzięki temu silnik jest mniej zmęczony oraz zmniejsza się szansa na uszkodzenie sprzęgła. Skrzynie te są najpopularniejsze w Stanach Zjednoczonych. Sama struktura sprzęgła w skrzyni automatycznej wygląda też całkowicie inaczej niż w modelu manualnym. Banalna skrzynia składa się z trzech części. Jest to: sprzęgło, zespoły przełożeń i zespoły sterowania.

Każdy użytkownik, który zakupił samochód z automatyczną skrzynia biegów ma obowiązek się uprzednio zapoznać z jej minusami i walorami. Nieraz wolno usłyszeć, iż samochód z automatyczną skrzynią biegów znacznie więcej pali. Nie jest to do końca prawda. Ten typ skrzyń sporadycznie również ulega uszkodzeniom, pod warunkiem, że jest eksploatowany w słuszny sposób. To kłopotliwe wymiana, bądź też dowolne prace naprawcze przy automatycznej skrzyni biegów są bardzo kosztowne.