Mycie zębów szczoteczką elektryczną już dawno przestało być objawem lenistwa i bezprzedmiotowego komfortu. Badania i stomatolodzy potwierdzają, iż czyszczenie elektryczną szczoteczką zębów jest o wiele efektywniejsze od stereotypowych form doglądania o higienę jamy ustnej. Nadrzędnym argumentem, który przemawia na korzyść szczoteczek elektrycznych jest szybkość z jaką porusza się główka. Wykonuje ona parę tysięcy ruchów na minutę. Tradycyjna szczoteczka wypada blado na tym tle. Aby zdobyć taki sam rezultat szablonową metodą szczotkowania, co przez dwie minuty pracy szczoteczką elektryczną, trzeba aby było szczotkować przez kilkanaście minut. Szybsze obroty wywołują poprawniejsze usuwanie kamienia nazębnego, a także resztek jedzenia. Odpowiedniej walczą też ze zmorą białych zębów, czyli osadem z papierosów oraz kawy.

Elektrycznych szczoteczek może używać każdy. Jeżeli jednakże mamy kłopot z dziąsłami, nosimy aparat lub korony, przed kupnem najporządniej poradzić się dentysty. Pomoże nam dostosować należytą szczoteczkę do naszych potrzeb. Dbanie o higienę jamy ustnej żąda konsekwencji i przestrzegania paru bazowych wskazówek. Jednoznaczną podwaliną jest mycie zębów po każdym posiłku – tutaj pomoże oclean.pl, używanie nici dentystycznych, a też regularne przeglądy naszego stanu uzębienia u dentysty. Ważnym czynnikiem jest wybór typu szczoteczki oraz sposób szczotkowania. Nazbyt twarda szczoteczka i nieprawidłowe ruchy przy szczotkowaniu są w stanie doprowadzić do odsłonięcia szyjki zębów i nadwrażliwości. Są to niesłychanie niemiłe przypadłości.

Oddziałują o wiele na komfort jedzenia i spożywania płynów, zwłaszcza nadmiernie gorących bądź też zanadto zimnych. Jeżeli nie mamy czasu na prawidłowe szczotkowanie w owym czasie najlepszym rozwiązaniem kłopotów będzie szczoteczka elektryczna. Gros dostępnych na rynku szczoteczek wykonuje ruchy rotacyjno-oscylacyjne. Tak w takim razie znika ryzyko, iż niezgodnym sposobem szczotkowania zniszczymy sobie uzębienie. Poza tym aktualnie na rynku większa część szczoteczek elektrycznych jest wyposażona w dwustopniową regulację nacisku. Jeśli mamy delikatne zęby, w owym czasie wybieramy mniejszy nacisk.