Organ, który jest w stanie nam pomagać w pewnym okolicznościach, to policja. W następstwie tego warto będzie starać się korzystać z jej pomocy, jeżeli zachodzi taka potrzeba podczas wypadku samochodowego. W jakim momencie? Jeżeli nastąpiło porozumienie między podmiotami danej kolizji, wypadku samochodowego, to nie ma potrzeby przywołania policji, by prowadziła jakieś dalsze ustalania. Jakkolwiek nie zawsze dochodzi do porozumienia między uczestnikami takiej kolizji. Kierowcy twierdzą, że są niewinny. W takim momencie powinniśmy postarać się o wezwanie policji, bo nie dochodzi do porozumienia.

Należy także uczynić również w owym czasie, kiedy kierowca nie posiada polisy ubezpieczeniowej OC; w chwili, kiedy jest pijany. Co będzie mogła uzgodnić policja? Do jej zadania wypada ustalenie, to jest winnym danego wydarzenia, jak i będzie jej obowiązkiem ukaranie mandatem takiej osoby a w pewnych momentach nawet wezwanie lawety – pomoc drogowa Katowice. Jeśli chodzi o rozstrzygnięcie policji, to nie jest ono wiążące dla ubezpieczyciela. Stanowi wyłącznie dowód w sprawie, jaka ma okazję jeszcze pozostać wytoczona, jeżeli winny nie zgadza się z rozwiązaniem policji. Zapewne wielu z nas potrzebowałoby liczyć na porozumienie podczas wypadku.

Wydaje się być takie rozstrzygnięcie nadzwyczaj kosztowne w momencie mniejszych stłuczek, lub kolizji samochodowych. Jeśli będziemy decydować się na wzywanie policji, to na pewno porządnie na tym nie wyjdziemy. Musimy nie zapominać o tym, że wtenczas winny otrzymuje dodatkowy mandat. Jeśli jesteśmy przekonani o tym, iż to my zawiniliśmy, to nie ma potrzeby przywołać takiej policji. Ale co musimy uczynić w czasie porozumienia. W głównej mierze nie jesteśmy w stanie naprawiać samochodu, dokonywać w nim pewnych zmian. Wówczas nie moglibyśmy otrzymać porządnego odszkodowania.

Mamy tylko taką możliwość w momencie braku dyspozycji kontynuowania pewnej jazdy. Takie naprawy, jak i dalszą pomoc, wypada starać się z niej skorzystać dopiero w czasie, kiedy pozostały dokonane właściwe oględziny samochodu. Muszą pozostać one dokonane przez przedstawiciela zakładu ubezpieczeń. On będzie mógł po takich oględzinach stwierdzić, jaką wielkość ubezpieczenia będziemy w stanie zdobyć. Poza tym wypada wziąć pod uwagę powiadomienie ubezpieczyciela. Może to nastąpić najprędzej po danym zdarzeniu drogowym, nie następnie niż w ciągu 7 dni.