Każdy pewno zdaje sobie sprawę, że ogród to nie wyłącznie miejsce przeznaczone dla roślin. Jawnie przeciwnie – ich obecność w takich miejscach ma oczywiście służyć naszemu wypoczynkowi. Bezsprzecznie piękne widoki, jakie stają się ich udziałem sprawiają, że przebywanie w ogrodzie sprzyja rozluźnieniu oraz relaksowi. Dlatego też istotne jest, by odnalazły się tam, prócz, rzecz jasna, roślin dekoracyjnych, elementy małej architektury, takie jak altanki czy małe domki wypoczynkowe, w jakich będziemy mogli oddać się słodkiemu lenistwu.

Oprócz tego warto, żeby znajdowały się też niebezużyteczne narzędzia i machiny, to właśnie dzięki którym łatwiej będzie nam dbać o właściwy wygląd ogrodu. Mowa tu o rozmaitego typu kosiarkach, sekatorach i konewkach, wężach ogrodowych zezwalających w prosty sposób podlewać rośliny. Jeśli o ogródek dbamy sami, ilość narzędzi będzie zdołała pozostać ograniczona do jednoznacznego minimum rzeczy, jakie będą nam niezbędne. Niemniej jednak w sporych ogrodach oraz parkach, które posiadają własną stałą obsługę w postaci grupy ogrodników, odnaleźć można ich zdecydowanie więcej – wszystkich zapraszamy po figurki ogrodowe. Należy niemniej jednak pamiętać, że takie miejsca otwarte są dla wszystkich i przez to muszą być zadbane w wiele większym stopniu, z dbałością o każdy, najmniejszy nawet szczegół – stąd właśnie potrzeba o wiele większej ilości pomocnych urządzeń i drobnych przedmiotów. Sporo osób posiada przydomowe ogródki.

Służą one tylko zaspokajaniu ich wymogów. Nie są to wobec tego wiele ogrody czy parki, a najzwyczajniej w świecie małe przestrzenie, gdzie ich właściciele spędzają wolny czas. Nie wyłącznie wypoczywają, lecz również pracują, dbając o to, żeby prezentowały się stosownie oraz przebywanie w nich było łatwe. Niektórzy z nich poświęcają temu zajęciu jedynie wolne weekendowe popołudnia, inni zaś, szczególnie jeśli już nie pracują, spędzają na pracach ogrodniczych niemal całe dni. Nic w tym osobliwego, przecież, by wyglądały w gruncie rzeczy atrakcyjnie, żądają de facto wiele włożonej w nie pracy.