Przybył czas na renowację dachu, który w przeszłości pokryty był papą czy też blachą? Z pewnością nie każdy z nas wie jak postępować podczas jego odnowy. Oto kilka wskazówek jak należy w takim wypadku postępować. Główną działaniem jaką musimy wykonać jest oczyszczenie starego pokrycia z wszelkiego typu zanieczyszczeń. Jeżeli powstały na nim pęcherze wypada je ponacinać, wysuszyć palnikiem gazowym a następnie podkleić.

Jeżeli natomiast powstały fałdy, należałoby je naciąć oraz podkleić, lub ewentualnie całkowicie je anulować. Renowacje dachów z blachy dachowe można wykonać użytkując nowoczesne preparaty. W takim wypadku wszystkie zniszczone miejsca wypełniamy masą zbrojoną matą z włókna szklanego – przetestuj również blacha na wymiar. Na tak przygotowywane podłoże nanosi się za wsparciem pędzla preparat bitumiczny, jakiego obowiązkiem jest nasączenie oraz zmiękczenie papy. Solidność tego rozwiązania szacuje się na około 20 lat niemniej jednak nie jest to tania inwestycja. Występuje wiele sposobów remontu dachów pokrytych papą w zależności od ich uszkodzenia, my zademonstrowaliśmy wyłącznie jeden z nich. Coraz to więcej obszarów zielonych, parków czy ogrodów przeznacza się dzisiaj pod zabudowę.

Producenci pap odnaleźli rozwiązanie tego kłopotu- wzbogacili swoje oferty o dodatkowy produkt, a mianowicie o nadzwyczajną papę zgrzewalną służącą do izolacji dachów zielonych, która chroni dach przed przerostem korzeni roślin. Blacha do dachów zielonych składa się aż z dziewięciu warstw (od dołu): podłoże betonowe wykonane ze spadkiem; impregnat; blacha podkładowa; blacha odporna na przerastanie poprzez korzenie roślin; mata kumulująca wodę; mata drenażowa; mata filtracyjna; powłoka wegetacyjna; strefa roślin. Blacha tego typu nie jest niemniej jednak przeznaczona do hodowania wszystkich rodzajów roślin, wybierając je musimy wziąć pod uwagę ich łatwość aklimatyzacji oraz przede wszystkim wartość możliwego obciążenia konstrukcji dachu. Gigantyczną zaletą tego rodzaju blachy dachowe jest pomiędzy innymi duża odporność poszczególnych warstw na szkodliwe warunki atmosferyczne i asekuracja przed niedociągnięciami mechanicznymi. Miejmy nadzieję, iż artykuł ten w najbliższej przyszłości będzie radował się większą popularnością, bo któż z nas nie pragnąłby mieć kawałka zieleni i spokojnego miejsca do wypoczynku wyłącznie dla siebie?