Wśród wielu lekarzy jacy pracują obecnie na stworzonym przez nas rynku lekarskim i jacy powinni nam służyć oraz pomagać, wybitnie istotną acz niedocenianą rolę pełnią psychiatrzy. Niestety nie kojarzą się oni porządnie, a udanie się do takiego specjalisty graniczy z cudem, jeśli gra toczy się o wolę człowieka. W obecnych czasach w polskim społeczeństwie panuje przekonanie, iż psychiatra powinien zajmować się wyłącznie ludźmi niesłychanie chorymi, którzy cierpią na ostre zakłócenia osobowości. W większości wypadków choroba psychiczna kojarzy się z ogromną marginalizacją i wykluczeniem społecznym.

Większość ludzi jednoczy zaburzenia psychiczne z niezmiernie poważnymi schorzeniami, które żądają hospitalizacji w zakładzie zamkniętym. Jednakże okazuje się, iż coraz to więcej osób cierpi na różnego typu dolegliwości, które wymagają pomocy speców takich jak psycholog bądź też psychiatra – psychoterapia Katowice. O ile jednakże pomoc psychologa i sesje u tego terapeuty stają się w minionym czasie modne, o tyle psychiatry ludzie po prostu się boją. Często nie zdają sobie sprawy z tego, że w dużej grupy przypadkach to właśnie on może bardziej pomóc. Większość osób uważa, że pomoc psychiatryczna jest korzystna wyłącznie w owym czasie, gdy psychoterapia zawodzi.

Jednak okazuje się, iż w wielu wypadkach optymalne wyniki przynosi jednocześnie pomoc psychoterapeuty oraz psychiatry. Tutaj wypada niemniej jednak uściślić, czym obie te osoby się zajmują. Psychiatra to po prostu lekarz, który rozwiązuje problemy medyczne. To właśnie ten ekspert ma prawo do przepisywania leków antydepresyjnych czy innych, które pomagają złagodzić objawy wielu schorzeń psychicznych czy też pod każdym względem te choroby wyleczyć. Psychoterapeuta bądź też psycholog z kolei pomaga pacjentom w gruntownie inny sposób. Spotyka się z nimi na sesjach, rozmawia i stara się im pomóc w odbudowaniu poczucia własnej wartości, nabraniu pewności siebie czy chęci do życia. Psycholog bierze tu pod uwagę również takie elementy, jak na przykład sytuacja rodzinna czy środowiskowa i oddziaływanie wydarzeń z przeszłości. Tak w następstwie tego widać perfekcyjnie, że psychiatra i psychoterapeuta powinni ze sobą kooperować.