Kawa fabrykowana i przede wszystkim hodowana jest w różnych państwach. Ażeby możliwe było wyprodukowanie ziaren kawy w miejscu, w którym pragniemy założyć plantację musi być porządnie ciepło, musi być właściwa wilgotność. Większa część kawy produkowana jest w Ameryce Południowej i Azji. Znikome ilości w Afryce. Bezsprzecznie do najogromniejszych producentów kwalifikuje się Brazylię. Stamtąd na rynek światowy wypuszcza się ponad dwa miliony ton kawy.

A jest to w samej rzeczy niesłychanie wiele. To nieomalże trzydzieści procent ogółu kawy, jaka trafia na sektor światowy. Drugim co do wymiarów fabrykantem jest Wietnam a niebawem za nim plasuje się Indonezja. I to właśnie z tych krajów kawa jest zdecydowanie najlepsza. Sporo osób kupując w punktach sprzedaży kawę zwraca uwagę na to skąd pochodzą ziarna kawy. Znikome ilości kawy zbierane są w Ugandzie, Hondurasie i Etiopii.

To naturalnie rynek kawy dostarcza tym krajom milionowe zyski. A hodowla kawy wcale nie jest rzeczą prostą, zobacz kawa ziarnista Kolumbia. Każdy pasjonat tego porywającego napoju ma obowiązek to wiedzieć.

Wybitnie wiele osób twierdzi – czasami trochę przekornie, że żyje, funkcjonuje wyłącznie dzięki kawie. Dużo milionów dorosłych osób każdego dnia rano pije ten orzeźwiający napój. Kawa zawiera kofeinę więc rzeczywiście pobudza nas do życia, powoduje, że organizm budzi się ze snu, stajemy się bardziej energiczni. Kawa ma dużo pozytywnych cech. Jest nią choćby to, iż powoduje ona, iż nasza pamięć jest poprawniejsza, sądzimy trzeźwo, znika zmęczenie. Wychylenie filiżanki kawy poprawia należącą do nas koncentrację. W następstwie tego również w pewnych momentach w ciągu dnia musimy taką właśnie kawę wypić.

Musimy jednakże uważać na jej ilość. Nie możemy pić zanadto dużo kawy. Musimy tego pilnować. Zachwycającą ilością jest dwie filiżanki niezbyt mocnej kawy. Dotlenia to stworzony przez nas organizm i aktywuje spalanie kalorii. Badania dowodzą też, iż regularne picie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na co poniektóre choroby takie jak cukrzyca czy nowotwory. Niejednokrotnie jesteśmy w stanie także zauważyć, iż po napiciu się kawy – dosyć mocnej znikają bóle, a przede wszystkim ból głowy. Niekiedy właśnie kawa działa porządniej i szybciej aniżeli leki przeciwbólowe – a to dzięki kofeinie, jaka zawarta jest w tym napoju.