Blachy są jednym z w największym stopniu znanych oraz trwałych typów pokryć dachowych w Polsce. Mimo swojej niezawodności nie są jednakże niezniszczalne. Dość częstym kłopotem połączonych z ich eksploatacją jest pojawianie się na dachach porostów, mchów oraz grzybów. Te pomimo tego z dachów wykonanych z blach trapezowych usuwa się zdecydowanie prościej niż na przykład z dachówek ceramicznych lub cementowych. Aby pozbyć się mchów, porostów oraz grzybów, wystarczy jedynie spryskać zainfekowaną przez nie przestrzeń specjalistycznym płynem ofiarowanym do likwidacji tego rodzaju narośli. Po paru dniach należy spłukać obumarłe rośliny z dachu wodą. Tego typu działania można wykonywać w pełni samodzielnie. Jednakże w wypadku jakichkolwiek wątpliwości dobrze jest poprosić o wskazówkę producenta, u którego zamawiało się blachy. Przy usuwaniu porostów, należy zachować odpowiednie środki ostrożności, bo przeznaczone do tego substancje są wysoce toksyczne oraz szkodliwie działają na organizm ludzki.

Jednym z z reguły zadawanych fabrykantom pytań w kwestii blach trapezowych jest zapytanie o ich właściwy sposób montażu i przechowywania blach w okresie bezpośrednio poprzedzającym zamontowanie ich na dachu – znacznie więcej na stronie internetowej waga blachy. Jeżeli montaż ma nastąpić od razu po zakupie (maksymalnie trzy do czterech tygodni od daty produkcji), trzeba rozciąć opakowanie, w którym odnajdują się blachy oraz ustawić je pod nieznacznym skosem, by umożliwić spływanie możliwym wodom opadowym.

Jeśli zaś okres pomiędzy produkcją a montażem blach trapezowych ma być dłuższy, w owym czasie nieodzowne jest rozcięcie paczki, w jakiej blachy zostały dostarczone przez producenta. Potem między arkuszami trzeba ulokować listwy dystansowe, żeby zapewnić swobodny przepływ powietrza w opakowaniu. Pod żadnym pozorem nie wolno kłaść paczki z blachami trapezowymi bezpośrednio na ziemi, a arkusze wypada magazynować w miejscu pewnym, przewiewnym i suchym, by nie doprowadzić do zniszczenia blach przez działanie czynników środowiskowych.