Zgon bliskiej osoby nie jest żadną radością, a każdy człowiek przeżywa to na własny sposób. Jedni w milczeniu inni z kolei skupiają się na napomykaniu dawnych lat, jakie przetrwali ze zmarłym. Najważniejsze to jednakże godnie pogrzebać bliską osobę, bowiem w ten sposób oddaje się jej szacunek. Każda kultura posiada swoje tradycje pogrzebowe, w tym też chrześcijanie. Dlatego właśnie warto zaznajomić się z nimi i tym, jak rozwijały się na przestrzeni wielu lat. Warto jednakże rozpocząć od tego, czym odpowiednio jest pogrzeb. A jest to moralny i religijny obowiązek wobec osoby zmarłej. To sposób rozstania się z człowiekiem, jaki odszedł i wartego podziękowania mu za wspólnie spędzone chwile.

W kulturze europejskiej tradycją stało się chowanie ludzi w trumnach. To w większości wypadków spotykany sposób, jaki wolno zaobserwować na lokalnych pogrzebach – więcej na stronie cmentarz puszczykowo. Choć należy wyodrębnić też fakt, że innym rozwiązaniem stała się urna, która przyszła do kultury europejskiej z dalekiego wschodu. W tradycji europejskiej znajduje się też kondukt żałobny, jaki w tych ostatnich momentach odprowadza zmarłego do miejsca, w którym będzie spoczywał. Należy jednak wyodrębnić, iż chrześcijaństwo jest wielokulturowe, skutkiem tego tradycje pogrzebowe różnią się nawet w tym kręgu. Bez wątpliwości w kulturach, które połączone są z prawosławiem, protestantyzmem czy katolicyzmem pogrzeb jest jedną z części sakramentaliów. Niewiele osób zdaje sobie kwestię z tego, że grzebanie zmarłych związane jest z przekonaniem, iż Jezus pojawi się ponownie na świecie i nastąpi zmartwychwstanie.

Tradycją stają się też przygotowania zmarłego do samego pogrzebu. W XXI wieku postać zmarła musi być nie wyłącznie ubrana w odświętne ubranie, niemniej jednak także powinna pozostać poddana zabiegom kosmetycznym, jakie mają na celu ukrycie wszystkich przebarwień na skórze. Tym na przykład może zająć się zakład. Pogrzeby najczęściej kończą się na pochowaniu zmarłego w dwumetrowym dole, jaki następnie jest zakopywany. Należy jednak wyodrębnić fakt, iż bardziej wpływowi ludzie chowani są w grobowcach, które przypominają kapliczki, świątynie i inne budowle. Chociaż nie zawsze. Zmarli, którzy chowani są w urnie nie są zamieszczani w ziemi, ani w grobowcu.