Są osoby, dla jakich uprawianie ogrodu to tylko strata czasu, albowiem czas jaki by na ten detal poświęcili nigdy już im się nie zwróci, a poprawniej byłoby im po prostu odpocząć. Emeryci myślą inaczej, bowiem oni mają wiele czasu i dla nich ogród oraz uprawianie na nim roślin oraz warzyw to po prostu jakieś zajęcie, jakiś obowiązek, jaki muszą spełnić oraz który trzyma ich przy życiu oraz odpowiedniej kondycji. Cokolwiek w tym jest.

Jednakże jeśli gra toczy się o ludzi młodych to coraz to częściej tworzą oni ogrody jedynie i jedynie rekreacyjne. Co mieści się na takim ogrodzie i w jaki sposób one wyglądają? Skwer rekreacyjny to zazwyczaj pole trawy obsadzone wokół tujami bądź też innymi drzewami, na przykład choinkami, a wszystko po to, by uzyskać pewnego rodzaju wrażenie intymności. Na ogrodach obok jakkolwiek również są ludzie a nie zasłaniając się od nich jesteśmy bez mała skazani na kontakt z nimi.

Gdzieś w rogu zazwyczaj mieści się również altanka, gdzie trzymane są najbardziej wymagane rzeczy, tudzież na środku jakiś parasol czy wiata oraz stół oraz krzesła, a wszystko po to, by móc spędzać tam przyjemnie czas najzwyczajniej w świecie nic nie robiąc – wypróbuj poidełko dla ptaków. Każdy rodzaj ogrodu jaki mamy zamiar posiadać niesie za sobą miarodajne korzyści jak i elementy niekorzystne. Jak jest to w przypadku ogrodu uprawnego? Otóż walory posiadania takiego ogrodu są zrozumiałe – mamy prywatne warzywa, własne owoce, własne jajka, jeśli na przykład mamy kury, a więc po prostu wiemy co jemy. Mamy prawo zasadzić czy zasiać co nam się podoba oraz nikt nie ma do tego żadnych praw. Pomocnym plusem jest jeszcze fakt, że jeżeli jajek lub jakiś owoców czy jarzyn będzie za mnóstwo, można odsprzedać je na przykład sąsiadowi oraz jeszcze na tym zarobić – niedużo, lecz może choć tyle by pokryło pewne wydatki. Inaczej kwestia wygląda w sprawie defektów, albowiem niestety one również są. Niekorzystne aspekty posiadania ogrodu uprawnego to w głównej mierze praca jaką trzeba na takim ogrodzie zrealizować, jak i bezsprzecznie poświęcony czas. Prócz tego jest niebezpieczeństwo, że plony najzwyczajniej w świecie się nie udadzą, a mimo to wypada będzie zrealizować kolejne prace. Często również traci się pieniądze, które już się nie wrócą, jeżeli coś nie pójdzie po należącej do nas myśli. O taki ogród wypada również zadbać bardziej niż o ogród rekreacyjny.