Już od wielu lat badacze alarmują, iż nasza idealna planeta jest zagrożona powszechnym ociepleniem. Za taki stan rzeczy człowiek ma obowiązek winić przede wszystkim sam siebie. Przesadna wycinka lasów i emitowanie do atmosfery nadmiernie kolosalnych ilości toksyn, które pojawiają się w wyniku wypalania węgla, gazu a nawet fabrykowania energii elektrycznej, powodują, iż środowisko naturalne jest po prostu zagrożone.

A wspólnie z nim zagrożony jest także sam człowiek, który poddany działaniu składników niekorzystnych częściej zapada na długotrwałe oraz mordercze choroby oraz najzwyczajniej w świecie skarży się nawet na drobne niedogodności.

Nic więc paradoksalnego, że wysiłki rządów poszczególnych państw a też wysiłki przywódców organizacji międzynarodowych skupiają się na promowaniu korzystania z odnawialnych źródeł energii. W szczególe tworzy się różnorodnego rodzaju programy, które zachęcić mają sztampowych ludzi do użytkowania energii słonecznej na przykład w celu ogrzania domu – przetestuj rozwiązania z panele fotowoltaiczne. Oprócz tego coraz więcej samorządów korzysta z możliwości pozyskiwania energii elektrycznej z wiatru. Dzieje się to za sprawą wielkich wiatraków, które wyposażone są w stosowny mechanizm zezwalający na uzyskanie prądu.

Dzieje się tak, bowiem uzyskanie energii w ten sposób jest nie tylko tańsze, lecz także bardziej ekologiczne oraz nie zagraża naszej planecie. Biorąc pod uwagę tempo, w jakim człowiek z nich korzysta wolno wobec tego uznać, że ropa naftowa czy gaz ziemny najzwyczajniej w świecie mogą się wyczerpać. A jak donoszą naukowcy, może się to stać już wybitnie niedługo.

Skutkiem tego także zwraca się coraz większą uwagę na możliwości pozyskiwania energii z promieniowania słonecznego czy też wiatru. Odnawialne źródła to też pływy morskie i ta zwana geotermia. W tym ostatnim przypadku energię czerpie się wprost z głębi ziemi. W tym celu używa się specjalne pompy ciepła. Warto także pamiętać, iż użycie odnawialnych źródeł energii jest już dopuszczalne również w gospodarstwach domowych.