Próbując wybrać najlepszy lekki odkurzacz nie tylko dla osób starszych, ale dla wszystkich tych, którzy nie lubią lub nie chcą ciągnąć, pchać lub nosić ciężkich odkurzaczy, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych cech, takich jak rzeczywisty waga urządzenia, źródło zasilania, siła ssania, filtracja powietrza, konserwacja, usuwanie zanieczyszczeń itp.

Wybór najlepszego odkurzacza zależy również od osobistych preferencji, dlatego oto nasze sugestie wraz z krótkimi recenzjami i rekomendacjami. Ostatecznie jednak to użytkownik wybiera „najlepszą” próżnię zgodnie ze swoimi osobistymi potrzebami i preferencjami.

Wymagane funkcje

Waga odkurzacza to najważniejsza wymagana cecha przy wyborze najlepszego lekkiego odkurzacza dla osób starszych. Jeśli próżnia jest ciężka, osoby starsze mogą mieć problemy z jej używaniem, a zwłaszcza z koniecznością wnoszenia go po schodach. Wszystko powyżej 6 funtów (~2,72 kg) powinno być uważane za zbyt ciężkie, ale dopuszczalne są pewne wyjątki, jeśli większość ciężaru podczas czyszczenia spoczywa na podłodze.

Źródło zasilania – odkurzacze bezprzewodowe są łatwiejsze w użyciu, ponieważ nie ma kabla do ciągnięcia. Dzięki nowoczesnym bateriom litowym odkurzacze bezprzewodowe mają generalnie ponad 10 minut pracy na jednym ładowaniu akumulatora z bardzo dobrym ssaniem. Jednak to ssanie w większości przypadków nie jest tak silne, jak ssanie odkurzaczy przewodowych.

Chociaż akumulatory pokładowe zwiększają wagę odkurzacza, obniżka wagi jest uzasadniona ze względu na łatwość użytkowania. Worki lub bezworkowe – jednorazowe worki do odkurzacza są łatwe w użyciu, a w niektórych przypadkach czystsze niż usuwanie brudu z odkurzaczy bezworkowych. Jednak worki na brud zwiększają koszty utrzymania (choć niewiele), a pojemniki na brud odkurzaczy bezworkowych są często zaprojektowane do łatwego, szybkiego i co najważniejsze szybkiego usuwania odkurzonego brudu.

Worki na śmieci wielokrotnego użytku mogą powodować bałagan podczas opróżniania. Krótko mówiąc, wybierz urządzenie bezworkowe lub może urządzenie z tanimi jednorazowymi workami próżniowymi.

Rodzaje worków

Zamienny lub nie – wiele lekkich odkurzaczy sztyftowych zaprojektowano jako jednostki 2 w 1. Mogą być używane jako lekkie odkurzacze sztyftowe do czyszczenia płaskich powierzchni (podłóg) oraz jako ręczne urządzenia do czyszczenia półek na książki, schodów, tapicerki, mebli i podobnych powierzchni. Chociaż urządzenia 2 w 1 wydają się być nieco cięższe niż „zwykłe” kije lub odkurzacze pionowe, ich wszechstronność uzasadnia niewielką utratę wagi.

Nasadki czyszczące – wymagane nasadki zależą od powierzchni, które należy wyczyścić. Generalnie jednak do czyszczenia dywanów i gołych podłóg potrzebna jest dobra główna głowica czyszcząca, a do czyszczenia podwyższonych powierzchni wymagana jest ssawka szczelinowa ze szczotką do odkurzania.

Narzędzia zmotoryzowane nie są narzędziami bezobsługowymi, ale są o wiele lepsze do zbierania sierści zwierząt i ludzi, kłaczków, włókien i podobnych zabrudzeń z dywanów. Filtracja powietrza – prawdziwe odkurzacze HEPA usuwają 99,97% z 0,3 mikrona i większe cząsteczki z przepływu powietrza i wydmuchują praktycznie czyste powietrze. Jednak prawdziwa filtracja powietrza HEPA ma również kilka wad, takich jak większy spadek ciśnienia na filtrach powietrza, droższe filtry, droższe odkurzacze i tym podobne.

Uwaga: niektórzy producenci twierdzą, że używają filtrów powietrza „w stylu HEPA” lub twierdzą, że ich odkurzacz to odkurzacz HEPA, ale nie podają, do której klasy HEPA należy ich sprzęt! Prawdziwe odkurzacze HEPA wydają się być drogie, ale jest to bardzo ważne dla osób mających problemy z astmą i alergiami. Istnieją inne cechy i specyfikacje, często ważne przy wyborze odpowiedniego odkurzacza, ale często są one specyficzne dla określonego modelu.

Polecane lekkie odkurzacze bezprzewodowe

Wybierając odkurzacz lub podobne urządzenie, zawsze wybieraj zgodnie z własnymi potrzebami i preferencjami – oto lista naszych lekkich rekomendacji odkurzaczy bezprzewodowych, uporządkowanych alfabetycznie: Odkurzacz bezprzewodowy Bissell to dość wszechstronny, wymienialny odkurzacz bezprzewodowy. Może być używany jako bezprzewodowy odkurzacz sztyftowy oraz jako bezprzewodowy odkurzacz ręczny do czyszczenia praktycznie wszystkich powierzchni znajdujących się w domach i mieszkaniach.

Bissell 2746A ICONpet Pro ma ścieżkę czyszczenia o szerokości 10,5 cala (~26,7 cm), umożliwiając użytkownikowi szybkie czyszczenie stosunkowo dużego obszaru. Główna głowica czyszcząca jest wyposażona w wałek szczotkowy z włosiem przeznaczony do zbierania brudu z różnych powierzchni, ale Bissell 2746A ICONpet Pro jest również wyposażony w wałek szczotkowy zoptymalizowany pod kątem wrażliwych, gołych podłóg.

Ponadto główna głowica czyszcząca jest wyposażona w technologię Tangle-free, która pomaga w konserwacji szczotek.Dodatkowe narzędzia do czyszczenia to: zmotoryzowana turboszczotka, podświetlana diodami LED szczoteczka do szczelin + szczotka do odkurzania, szczotka do odkurzania zwierząt i elastyczna szczoteczka do szczelin. Sprawdź najlepsze modele odkurzaczy bezprzewodowych.

Pojemnik na brud jest przezroczysty, dzięki czemu użytkownik widzi ilość i rodzaj odkurzanego brudu. Pojemność pojemnika na śmieci wynosi 0,4 litra i mogłaby być większa, ale można go łatwo opróżnić do kosza na śmieci bez dotykania brudu przez użytkownika.

Układ scalony Bissella 2746A ONpet PRO jest zasilany baterią litową 25V, której całkowite naładowanie zajmuje około 4 godzin. Urządzenie posiada również trzy tryby ssania, zaprojektowane z myślą o maksymalnym ssaniu, ale ze skróconym czasem pracy, w celu zapewnienia zrównoważonego ssania/pracy oraz najcichszy tryb, który kładzie nacisk na czas pracy i niski poziom hałasu.

Bissell 2746A ICONpet PRO jest wyposażony w zmywalne filtry powietrza, co zmniejsza koszty konserwacji – po umyciu należy dokładnie wysuszyć filtry powietrza przed zamontowaniem ich z powrotem w urządzeniu.Dzięki 7 funtów (~3,2 kg) Bissell 2746A ICONpet PRO nie jest najlżejszym bezprzewodowym odkurzaczem na rynku, ale podczas użytkowania większość ciężaru spoczywa na podłodze.

Ponadto jest wyposażony w uchwyt do montażu na ścianie i hamulec postojowy, dzięki czemu użytkownik może pozostawić go oparty o ścianę.Bissell 2746A ICONpet PRO jest przeznaczony do użytku nawet jako główny odkurzacz w mniejszych i średnich domach i mieszkaniach i jest zalecany nie tylko dla osób starszych.