W ogóle do przechowywania butów w mieszkaniu służy przedpokój, jest to miejsce najbardziej praktyczne, albowiem można zdjąć czy także założyć buty, znajdując się w pobliżu drzwi wyjściowych. Najlepszym rozwiązaniem jest, jeżeli każdy z domowników ma na własne buty wyznaczone konkretne miejsca na rzeczowych półkach – zezwala to uniknąć bałaganu oraz kłótni o miejsce na półce na praktyczną parę butów. Jeżeli natomiast wszelkie buty nie mieszczą się na półkach, należy przechowywać tam tylko buty sezonowe, tudzież te pozostałe wolno trzymać w dowolnym miejscu, nie kolidującym dla innych zajęć domowych.

Właściwym rozwiązaniem będzie takie umiejscowienie półek w przedpokoju, żeby ich wysokość umożliwiała siedzenie podczas nakładania czy zdejmowania butów. Jeżeli przedpokój jest bardzo wąski, można takie półki umieścić pod kątem – zmieścimy na takiej samej powierzchni nie mniejszą ilość obuwia, a jednocześnie nie zajmie to w całym przedpokoju większej ilości miejsca – potwierdzają to projektanci wnętrz meble stylowe. Mimo to mankamentem takiego rozstrzygnięcia może być deformowanie się niektórych rodzajów butów. Do gromadzenia dużych butów, typu na przykład kozaki, należy przeznaczyć inne miejsce – najprzyzwoiciej tego typu szafkę, żeby buty w całości – również cholewka – były gromadzone w pozycji pionowej. Już od wielu lat trudno sobie wyimaginować dzisiejsze, funkcjonalnie urządzone wnętrze lokalu mieszkalnego czy domu, bez szafy czy też garderoby, wyekwipowanej w przesuwane drzwi. O ile sama szafa czy garderoba nie przykuwa tak uwagi, o tyle przesuwane drzwi – może skutkiem tego, iż stanowią front danego mebla – są naturalną ekspozycją oraz istotne wskutek tego jest ich trafna oprawa.

Obecnie dostępnych jest wiele możliwości zamówienia takich drzwi – niesłychanie wiele korporacji proponuje w tym aspekcie całościowe usługi. Wolno w takim razie zamówić od razu drzwi w komplecie z szafą lub wyposażeniem garderoby, wolno także równie odpowiednio zamówić same drzwi. Nawet już w Internecie można sobie zamówić dowolne drzwi, podając naturalnie stosowne wymiary i opis, czego oczekujemy. Jednak niejednokrotnie lepszym wyjściem może okazać się kontakt z przedstawicielem producentem drzwi lub również firmy absorbującej się sprzedażą drzwi – wówczas przyjdzie on do naszego domu, pobierze dokładne wymiary. Zobaczy, jakie rodzaje mocowania będą wymagane. Może również doradzić nam, spoglądając chłodnym okiem fachowca, jakiego rodzaju drzwi będą w najwyższym stopniu pasowały do całości pomieszczenia czy też też sąsiednich sprzętów. Być może w trakcie wizyty profesjonalisty doradzi on nam zupełnie coś innego, aniżeli dotychczas sobie zaplanowaliśmy.