Konstrukcja własnego domu to na pewno o wiele większe wyzwanie niż kupno już gotowego mieszkania od dewelopera bądź również kupno używanego domu na rynku wtórnym. Jest to cykl decyzji, które z pewnością należy będzie podejmować, pobierając jako punkt wyjścia wybór odpowiedniej działki pod budowę, poprzez poszukiwanie odpowiedniego projektu, który jesteśmy w stanie odszukać przeglądając katalogi zawierające projekty domów, aż po wybór należytej ekipy budowlanej.

Jednak na późniejszych etapach realizacji inwestycji budowniczej także będziemy zobligowani do podejmowania pojedynczych decyzji, tak może być na przykład w sytuacji, kiedy okaże się, że koszty budowy domu są znacznie wyższe niż zakładana to podstawowa symulacja, należy wiec zrealizować jakieś ruchy zmierzające do obniżenia kosztów poprzez wybór na przykład innego materiału wykończeniowego. Jak najbardziej takie wybory powinny być zgodne z szkicem domu, jakkolwiek pewne ruchy wolno wykonać w ramach tego samego projektu, bez specjalnie znacznych zawirowań w kompletnym procesie budowy mieszkania. Alternatywa takiej zamiany jest na przykład dobór materiału, który zastosujemy do pokrycia dachu – w tej kwestii jest rozległy wybór dostępnych na rynku pokryć dachowych.

Konstrukcja domu w końcowej fazie to miedzy innymi naturalnie pokrycie dachu, możemy przystosować materiał pokryciowy w takim stopniu, aby jego ciężar nie był większy aniżeli dopuszczalny w projekcie obiektu – może się tak zdarzyć, jeśli na przykład projekt zakłada pokrycie dachu blachodachówką, a w następstwie tego konstrukcja jest stosunkowo lekka, jeśli chodzi o dach – wypróbuj dachy płaskie. W tego rodzaju sytuacji ryzykowne będzie bez narad z architektem przeznaczenie pokrycia dachu cięższego kilkakrotnie, a w związku z tym przeznaczenie dachówki ceramicznej. W odwrotnej sytuacji zaś nie będzie najmniejszego problemu ze zmiana materiału pokrycia dachowego, bo konstrukcja przygotowywana na położenie dachówki ceramicznej wytrwa na pewno każde inne pokrycie. Interesująca opcją jest wykorzystanie dachówki bitumicznej – zaleta takiego rozstrzygnięcia jest kolosalna odporność danego pokrycia, pozytywy estetyczne oraz cena, jaka jest konkurencyjna nawet w stosunku do najtańszego rozwiązania, a w związku z tym pokrycia wykonanego z blachodachówki.