Organizując budowę własnego domu, warto jest tak zaplanować pojedyncze jej etapy, by optymalnie wyeksploatować warunki pogodowe i nie mieć przy okazji tego rodzaju problemów, że mróz utrudni nam na przykład dokończenie miarodajnego etapu budowy. Wskutek tego najlepszym, optymalnym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie prac budowniczych wczesną wiosną, by najpóźniej w miesiącach jesiennych zakończyć prace na zewnątrz budynku, kiedy będzie on już zadaszony, okna i drzwi będą zamontowane. Dlatego również prace oraz czynności związane z preparacją samej budowy należałoby rozpocząć już w roku poprzedzającym budowę, albowiem uzyskiwanie pojedynczych zezwoleń, gromadzenie wszelkiej potrzebnej dokumentacji przecież może trwać kilka ładnych miesięcy. Nawet kwestia przyłączenia pojedynczych mediów, decyzje wydane w tej sprawie też powodują dodatkowy czas, wymagany do uzyskania warunków ważnych dla rozpoczęcia poprawnych prac budowlanych. Najogromniejszym wrogiem procesu budowy jest mróz, ponieważ większość prac związanych z murowaniem lub tynkowaniem nie powinna być prowadzona w temperaturze ujemnej, optymalne jest nie przekraczanie granicy 5 stopni Celsjusza.

Fundament – jak sama nazwa uwypukla – to podstawa całej konstrukcji, powinien być więc wykonany z dobrej jakości materiałów, starannie, ze znajomością sztuki budowlanej – rekomendujemy też alternatywę, domy modułowe. Na pewno przystępując do tej czynności, nie można robić tego późną jesienią, bo mróz jest największym wrogiem świeżo wykonanego fundamentu. Najprzyzwoiciej w takim razie zrealizować ten etap prac wczesną wiosną, dobrze wykonany fundament zapobiegnie sytuacjom, iż budynek w przyszłości będzie osiadał, a ściany pękały.

Odpowiednio wykonany fundament zapobiegnie tez przenikaniu do wnętrza obiektu wód gruntowych, jak tez przemarzaniu ścian, co jest nadzwyczaj ważne w procesie dalszego użytkowania domu. Technika zrealizowania fundamentu jest również zależna od jakości i typu podłoża, jakie znajduje się w danym miejscu. W następstwie tego wykonanie fundamentu pod dom należałoby jest powierzyć wykwalifikowanej, sprawdzonej ekipie, aby posiadać pewność jego wzorowego wykonania. Beton użyty do tego rodzaju prac powinien być najwyższej jakości, najlepiej jest zamówić skończony beton, przywieziony na budowę w wyjątkowej betoniarce – wyrabianie betonu na miejscu stwarza albowiem pewne ryzyko jego słabszej jakości.