Niewiele osób zastanawia się nad wdrożeniem roślin ozdobnych. Duża grupa wydaje się to wyraźne takie rośliny realizują funkcję estetyczną, strojną, czy, jak niektórzy ją określają artystyczną. Są jakkolwiek detalem misternie ułożonej mieszanek, nad którą ktoś spędził wiele godzin pracy, chcąc urozmaić widok, nadać mu pożądane przez niego cechy oraz najzwyczajniej w świecie go upiększyć. Tymczasem, to jedynie jedno z wielu ich zastosowań. Sadzi się je w ogrodach, żeby spełniały oprócz tego dużo przeróżnych funkcji, które prawdopodobnie część czytelników trochę zdziwią. Jakim sposobem wszystkie rośliny, tak oraz te strojne są częścią ekosystemu.

Często stanowią pokarm dla wielu typów owadów (które określamy mianem szkodników i staramy się je tępić), są częścią łańcucha pokarmowego i fabrykantami w procesie fotosyntezy. Powiadając o tym, mówimy o funkcji ekologicznej roślin ozdobnych. Dla wielu innych zwierząt, nie żywiących się ich częściami, rośliny te są też miejscem zamieszkania, pełniąc rolę ochronną. Też gleba wiele im zawdzięcza – chronią ją przez erozją.

Wytwarzając tlen, udostępniając cienia ludziom, wyciszając głośno wiejący wiatr i dostosowując temperaturę powietrza, pełnią również rolę klimatyczną. Jakim sposobem dostrzega się, ogrodnicy sadzą je nie jedynie po to, żeby ładnie wyglądały – ich przeznaczenie i ważność są o dużo pokaźniejsze, niż można by się tego spodziewać – przetestuj figurki ogrodowe. Bardzo w szeregu przypadków domom jednorodzinnym towarzyszą ogrody. To oczywiście one pojawiają się w fantazjowaniach wielu ludzi, którzy potrzebują zamieszkać w domu z otaczającym go beztroskim ogrodem. Nie każdy posiadacz tego rodzaju nieruchomości jednakże potrafi prawidłowo zaaranżować, zaprojektować i potem ten projekt zrealizować.

Na szczęście, absorbują się tym fachowcy, do jakich może zameldować się każdy potrzebujący pomocy. Mowa tutaj naturalnie o architektach krajobrazu i ogrodnikach. Toteż pierwsi zaplanują dla nas wygląd ogrodu oraz ustalą, które rośliny mają dojrzewać w określonych miejscach. Mimo to przeważnie na tym kończy się ich zadanie oraz resztę (zasadzenie roślin po uprzednim słusznym przygotowaniu gleby oraz wszystkie inne zajęcia) będziemy musieli niestety zrealizować sami bądź powierzyć tę pracę firmie ogrodniczej.