Całość szkolenia nie bazuje na samym skakaniu, nie jest tu przekazywana jedynie wiedza wygodna. Kurs mieści sporo torii, na jakiej oparte są skoki spadochronowe – sprawdź SkokiZielonaGora.PL – Skok ze Spadochronem. Wszystkie kursy przeprowadzane są odnośnie wysokości 3, a również 4 tysięcy metrów nad pułapem morza, z której dopełniane są skoki z aeroplanu. Spadochron, jaki jest tu używany nosi nazwę fruwające skrzydło, a oznacza to, iż otwiera się on samoczynnie tuż po wyskoczeniu z aeroplanu. Nie są to skoki w tandemie, w następstwie tego asekuracja od samego początku jest bardzo ważna. Z reguły czas swobodnego spadania określony jest jako 45-50 sekund. Całe szkolenie AFF mieści siedem skoków. Pomiędzy pierwszym, a trzecim skokiem student jest już ubezpieczony przez dwóch innych instruktorów. Kiedy dochodzi do skoków numer cztery, aż do ostatniego siódmego, asekuruje już tylko jeden instruktor.

Wszelkie czynności ze strony instruktorów są wykonywane niezwykle troskliwie, z najogromniejszą dbałością o bezpieczeństwo ucznia oraz rzetelne przygotowanie. Cena kursu nadzorowania czasu powolnego spadania wynosi, w zależności od aeroklubu, jaki go prowadzi, około kilka tysięcy złotych. Kwota ta nie zawiera pozycji skoki w tandemie, jednakże gwarantuje zarówno kurs praktyczny, jak i teoretyczny, w których to zawarte jest także istotne zapoznanie studenta z aerodynamiką spadochronowej czaszy.

Niezwykle istotną częścią jest również dogłębne uzasadnienie sposobu, w jaki działają urządzenia, które inicjują zapasowy spadochron, jakiego system koordynacji zwany jest Cypres i gwarantuje on zupełną kontrolę parametrów lotu skoczka i otworzenie spadochronu zapasowego w najodpowiedniejszym momencie w wypadku, kiedy kluczowy spadochron nie został otwarty, bez względu na powód. Skoki spadochronowe to nie jedynie gigantyczna przyjemność, niemniej jednak też ogromna odpowiedzialność. Kurs wyjaśnia też wnikliwie technikę lądowania na czaszy spadochronu, a również całego lotu, co jest bardzo ważne dla osób innowacyjnych, jak oraz tych, jakie chcą kontynuować w przyszłości skoki spadochronowe.