Jakikolwiek detektyw z agencji detektywistycznej musi działać w głównej mierze efektywnie. Co to świadczy? W zawodzie detektywa nie ma miejsca na chaotyczność, nie ma miejsca na niepotwierdzone przypuszczenia, które nie są związane w żaden sposób z rozwiązywaną sprawą. Detektyw musi nauczyć się działać efektywnie. A na taką naukę czasem musi poświęcić trochę czasu. Z biegiem czasu detektyw z agencji detektywistycznej zdobywa doświadczenie oraz uczy się wielu rzeczy, też na swoich błędach. Sam obserwuje swoją pracę i ocenia jej efektywność. Aby zagadka została wyjaśniona działanie musi być efektywne. Niewątpliwie nie ma takiej możliwości, aby detektyw nie popełniał błędów.

Nieraz potrzebne jest działanie szybkie, pod presją czasu, w stresującej sytuacji a wtedy niezmiernie prosto jest popełnić błąd. Niemniej jednak detektyw musi się wystrzegać takich niedociągnięć, takich wpadek. Jeden błąd w pracy może być przyczyną zdemaskowania detektywa. A to jest niedopuszczalne. Takie zdemaskowanie w pewnych sytuacjach mogłoby okazać się olbrzymią wpadką, mogłoby doprowadzić do kolosalnej porażki. Czasami zawód detektywa przyrównywany jest do zawodu księdza. Zarówno jeden w jaki sposób i drugi musi być dyskretny, musi zachować tajemnice, jakie są mu powierzane.

Na tym polega praca oraz takie są wymagania. W zawodzie detektywa dyskrecja polega na dobrym działaniu profesjonalisty – więcej o jego pracy wolno dowiedzieć się na agencja detektywistyczna. Nie może się rzucać w oczy, nie może być zbyt nachalny w działaniu. Musi się maskować, szczególnie wtenczas, kiedy dokonuje obserwacji. A w wielu przypadkach tak właśnie jest, że detektyw musi obserwować innych, musi oceniać ich zachowanie a przy tym robić dowody w sprawie, którymi na ogół są zdjęcia, nagrania. Niektórzy z nas zastanawiają się nad tym, się nad tym, jak dopuszczalne jest obserwowanie innych, zachowanie dyskrecji, pozostanie w ukryciu, jednakowoż równocześnie fotografowanie takiej osoby.

Jak najbardziej w taki sposób, żeby ta go nie dostrzegła, aby nie zauważyła detektywa. W pewnych momentach jest to w gruncie rzeczy bardzo trudne. Bywają takie opinie, że detektywem wypada się urodzić. Wypada mieć pewien dar i predyspozycje, miarodajne umiejętności. A nie każdy takowe ma.