W historii świata działo się nadzwyczaj wiele, również w aspekcie korzystnym dla ludzi jak i niestety nie. Konflikty istniały dawno temu oraz będą istniały zawsze, jednakowoż zadaniem ludzi jest rozwiązywać niesnaski jeszcze nim przybiorą one niezmiernie niebezpieczną formę, rozwijając się tak niezmiernie, że nie da się już cofnąć oraz ucierpi na tym wielu niewinnych – wojnę. Takich sytuacji bywało w historii wiele, Polacy oraz Żydzi wiedzą o tym doskonale – co roku bowiem „świętujemy” zwieńczenie wojen ogólnoświatowych, jakie pozostawiły na wielu z nas gigantyczne piętno. Wojna to bezwzględność, którego wypada się wystrzegać z całych sił.

Wszyscy, którzy przetrzymali wojnę wiedzą co ona oznacza oraz kiedy tak właściwie jedynie jest to dopuszczalne zachęcają do likwidowania jakichkolwiek sporów w sposób humanitarny oraz przede wszystkim rozmową, a walki pozostawić jako definitywną broń, ostateczną ostateczność. Pamiętamy też o obozach koncentracyjnych, jakie były wprost barbarzyńskim następstwem II WŚ – więcej o tym wolno przeczytać na stronie internetowej Płaszów, gdzie odnajdują się informacje o konkretnych obozach, komendantach i historii wojennej. Niestety dziś nie wszelkie kraje słuchają rad osób, jakie przeżył wojnę, bywają nawet tacy, jacy wyraźnie pasjonują się wojną i czekają na jej wybuch, co jest najzwyczajniej w świecie szaleńcze.

W wielu państwach nieustannie trwają wojny, formułowane w szeregu przypadków mianem wojny domowej, siejąc spustoszenie i pozostawiając miasta w zgliszczach lub ewentualnie raniąc ludzi, nie wyłącznie psychicznie lecz i fizycznie, Te wojny nijak się niemniej jednak mają do wojen z jakimi mieli do czynienia Polacy. Kiedy Hitler wkroczył do Polski, zaprzątając ją i napierając na Rosję, prowadząc z nią wojnę, odnaleźliśmy się w centrum piekła, nie mogąc wydostać się z niego latami. W dalszym ciągu znajdowane są rozmaite pozostałości po tych czasach, począwszy od różnorodnych dokumentów, poprzez osobiste rzeczy żołnierzy, oficerów czy cywilów, aż do obiektów, muzeów w obozach koncentracyjnych lub sekretnych miejsc, w jakich chwały się władze niemieckie.