Jedną z znanych na świecie form turystyki jest spędzanie wolnego czasu w gospodarstwach, w wymogach, w jakich egzystują tam na co dzień domownicy. Zależnie od kraju mogą takie miejsca przybierać rozmaite nazwy, jak przykładowo stancje w Ameryce Południowej. W Polsce natomiast mówimy o gospodarstwie agroturystycznym. Na czym polegają takie wczasy? Jednoczymy się z rodziną, która przyjmuje nas do gospodarstwa w jakim mieszka oraz funkcjonuje. Oferuje nam nocleg, wyżywienie i szereg akcesoryjnych atrakcji za niewygórowaną cenę.

Taka forma wypoczynku to agroturystyka – przetestuj i odwiedź roztocze noclegi – siedlisko-roztocze.com.pl. Interesem tym trudnią się niejednokrotnie ludzie osiedlający ubogie regiony, wioski, osady, czy inne skupiska, niejednokrotnie na peryferiach, z dala od miast, w środowisku przyrody. Nie nieczęsto jest to fundamentalna forma zarobku takich ludzi. Wówczas to turysta poznaje ceremoniały dominujące w takiej standardowej wiejskiej rodzinie, wspomaga w prowadzeniu gospodarstwa, często korzysta z wdzięków swojego życia na wsi. Świeże powietrze, cisza, spokój to powód z jakiego coraz częściej korzystamy z agroturystyki. Tutaj jesteśmy w stanie nauczyć się wypiekać chleb, przygotowywać regionalne potrawy, poznawać pionierskie smaki, a także spędzać czas na łowieniu ryb, jeździe konnej, czy również wieczornym przesiadywaniu przy ognisku.

Regionalne rzemiosło w postaci sztuki haftowania i szydełkowania, wyrobu przeróżnego typu przedmiotów, reprezentatywnych dla danego regionu, to także jedna z form spędzania czasu w takim gospodarstwie. Mogą to być też wędrówki po okolicy. O takiej agroturystyce mówimy, iż łączy przyjemne z użytecznym. Jest to specyficzny typ turystyki, jakiego wolno zasmakować z chęci spróbowania czegoś różnego. Nie okazjonalnie osoby, jakie raz doświadczyły takich „wczasów” ochoczo wracają w to samo miejsce, a wtedy także zawiązują się przyjaźnie, a goście czują się coraz pewniej. Niejednokrotnie mamy tu na myśli domostwa rolne, lecz nie jest to wyłącznie tego rodzaju odmiana agroturystyki.