Protekcja środowiska naturalnego zatacza raz za razem szersze grona, wchodząc w różnorodne sfery stworzonego przez nas życia. Poniekąd stało się to koniecznością, bo już obecnie stan przyrody jest nadzwyczaj zły, jest ona w gigantycznym stopniu zdegradowana, na wysypiskach śmieci piętrzą się sterty odpadów, coraz więcej ludzi cierpi na różne schorzenia dróg oddechowych podyktowane zanieczyszczeniem atmosfery, które oddychamy.

Dodatkowo pojawia się kłopot dyspozycji całości złóż węgla. W trosce w takim razie o stan otoczenia opracowane zostały nowoczesne techniki, gwarantujące pozyskiwanie energii w sposób, który jest przyjazny dla przyrody. W wielu krajach rozległą popularnością cieszą się w takim razie systemy solarne i różnorodnego rodzaju wiatraki. W pierwszym wypadku energia zdobywana jest ze światła słonecznego, w drugim- z wiatru. Takie rozwiązania są coraz częściej napotykane także w Polsce, zwłaszcza kolektory słoneczne, pomimo tego, że nie mamy zanadto dużo słonecznych dni. Wówczas służą one jako system pomocniczego ogrzewania, stanowiący uzupełnienie innego. Albowiem wzrasta zapotrzebowanie na wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania domu, tym samym intensyfikuje się propozycja rynkowa.

Producenci prześcigają się w śmiałych rozwiązaniach, a my mamy dylemat – co na stworzonym przez nas dachu zainstalować, żeby do granic możliwości wyeksploatować dobrodziejstwo natury, jakim jest słońce. Instalacja fotowoltaiczna, właściwie dobrana, to gwarancja darmowego ciepła i eneergii w domu – przetestuj montaż paneli fotowoltaicznych. Same kolektory na dachu nie wiele zdziałają. Instalacja fotowoltaiczna łączy wiele szczegółów występujących we wnętrzu domu, które dopiero po połączeniu z kolektorami stanowić będą układ zamknięty. Rodzaj kolektorów powinien być zaproponowany przez ekspertów od sprzedaży i montażu. Sporo zależy od tego, czy kolektory będziemy instalować w trakcie budowy domu, czy już w zbudowanym. Inny czynnik to umieszczenie kolektorów – na dachu, czy w ogrodzie – bo i takie rozwiązanie jest dopuszczalne. Czy wbudowane w dach, lub zamontowane blisko – co zresztą daje straty ciepła. Opcji jest tyle, ile pomysłów. Wyspecjalizowana jednostka gospodarcza nie powinna mieć z tym jakiegokolwiek problemu.