Współcześnie lekarze coraz częściej twierdzą, iż tomografia komputerowa przeciwwskazania posiada, pomimo, że nie są one zatrważające dla życia, to jednak mogą mieć wpływ na nasz organizm, a tym samym na nasze zdrowie. Z tego również względu badanie, jakim jest tomografia komputerowa przeciwwskazania wyróżnia w głównej mierze dla kobiet, jakie odnajdują się w czasie ciąży oraz w wieku rozrodczym. W tym czasie tomografia komputerowa przeciwwskazania obejmuje wtenczas badania w obrębie brzucha oraz miednicy u kobiet.

Jeżeli tomografia komputerowa musi pozostać przeprowadzona w czasie, kiedy tak właściwie kobieta jest w ciąży używa się wyjątkowych osłon na ciało. Sporo przeciwwskazań obejmuje także dzieci, które mają poniżej dwóch lat, zaś w tym przypadku badania te wykonać należy na precyzyjnie ustalonych zasadach – sprawdź rezonans magnetyczny kręgosłupa. Pacjentów, którzy nie są w stanie zostać poddani tomografii komputerowej podzielono na parę grup. Jedną z grup są pacjenci, jakich kwalifikuje się do grupy podwyższonego niebezpieczeństwa. Do grupy tej należą przede wszystkim: pacjenci z wywiadem uczuleniowym, ze chorobami tarczycy, z niewydolnością wątroby oraz z przewlekłymi chorobami płuc. Badanie, jakim jest rezonans magnetyczny bazuje w kluczowej mierze na umieszczeniu przypuszczalnego pacjenta w komorze aparatu. W aparacie tym mieści się stałe pole magnetyczne, jakie charakteryzuje się niezwykle wysoką energią. W wyniku przeprowadzania badania, jakim jest rezonans magnetyczny, powstają linie pola magnetycznego, które ustawiają się wokół ciała ludzkiego. Prócz tego sam aparat, jakim wykonuje się badanie, jakim jest rezonans magnetyczny nadaje fale radiowe.

Fale te dochodzą do nieomalże wszystkich tkanek, jakie odnajdują się w organizmie ludzkim, wywierają powstawanie analogicznych fal, a to nazywane jest rezonansem magnetycznym. Fale, które wytwarzane są poprzez ludzki organizm z kolei odbiera aparat. Rezonator użytkuje w własnej pracy jądro atomu wodoru, zaś to naturalnie dzięki temu, że liczba jąder wodoru w rozmaitych tkankach jest różna, daje to możliwość uzyskania obrazu. Później z pomocą komputera ustalamy rezonans magnetyczny, co dopuszczalne jest to właśnie dzięki wykonaniu trudnych obliczeń. Rezonans magnetyczny nie użytkuje w trakcie badania promieni rentgenowskich, co powoduje, że nie ingeruje w niesprzyjający sposób w organizm człowieka.