Minęły epoki zamków budowanych na samotnej skale, wijących się podjazdów, zwodzonych mostów, niedogodnych twierdz. Dzisiaj mamy inne twierdze, nie mniej okazałe, nie mniej prestiżowe, ale bardziej nowoczesne – to apartamentowce. O ile twierdze były jednoznacznikiem czegoś wymagającego podboju oraz zdobycia, w szeregu przypadków zdobycia okupionego śmiertelną ofiarą, o tyle apartamenty są bardziej dostępne oraz nie wymagają ofiar z ludzi, są znacznie bardziej humanitarne.

Mimo to ich dostępność nie jest bez cenny: nieprzeciętność była zawsze w cenie, a już na pewno nieprzeciętność na rynku nieruchomości, a tak jest z mieszkaniami: wyróżnia je troska o każdy architektoniczny detal, wizualnie są następcami najlepszych europejskich tradycji architektonicznych. Apartamenty to znacznie więcej niż dom, aniżeli osiedle mieszkaniowe, niż blok – apartamenty mają indywidualność, osobisty rozpoznawalny charakter za kształt jakiego ponoszą odpowiedzialność optymalne biura architektoniczne i najbardziej rozpoznawalni projektanci.

Nazwisko architekta wystarczy jedynie za całą reklamę apartamentowca. Pewne pojęcia przenigdy nie wyjdą z użycia – to nie kwestia mody, a opisywanych przez nie zjawisk: jesteśmy odpowiednio osłuchani z prestiżem lub luksusem, i potrafimy niezawodnie wyznaczyć, do czego się odnoszą. Jeżeli WillaAnna.PL – leśniczówka szklarska poręba skojarzymy z prestiżem i luksusem to skojarzymy trafnie: zaprojektowane nie tylko po to, aby w nich zamieszkać, lecz także po to, by się miały wyróżniać wizualnie. Mieszkania lubią uwodzić oraz robią to skutecznie, uwodzą nawet tych, jacy na ich zakup bądź też najem nie są w stanie sobie pozwolić.

Każdy fanatyk nowoczesnej architektury nie przejdzie obojętnie obok apartamentowca, który wzornictwem przyćmiewa inne budowle architektoniczne w swoim otoczeniu. Tak jak apartamenty to specyficzne bryły oraz mieszkania, tak również specyficznych ściągają mieszkańców, i nie zawsze muszą być oni miłośnikami lub znawcami właściwej architektury. Apartamenty przeznaczone są dla ludzi majętnych, przede wszystkim pochodzących ze świata biznesu, ale nie tylko, a więc dla ludzi o wysokim społecznym statusie oraz renomowanych zawodach. Apartament podkreśla oraz wzmacnia zarazem już zdobyty status i prestiż jego lokatora.