Podstawowy z podziałów w obrębie posiadłości zezwala pomiędzy innymi wyliczyć takie, które występują w postaci obiektów i nieruchomości lokalowe. Już na podwalinie tego, co przed chwilą pozostało zaprezentowane wolno wnioskować, iż nieruchomości są względem siebie niesłychanie różne, zarówno z technicznego jak też prawnego punktu widzenia.

Chociażby to właśnie jest powodem, dla którego nie ma jednej, rozbudowanej definicji, która byłaby w stanie opisać wszelkie atrybuty poszczególnych typów dóbr. Wszyscy, którzy intrygują się zagadnieniami powiązanymi z nieruchomościami zapewne perfekcyjnie zdają sobie sprawę z tego, że owe korzystna, również te znajdujące się w postaci budynków jak również lokali o przeznaczeniu gospodarczym lub też mieszkalnym definiowane są, jako rzeczy, jakie są zaopatrzone w prawa własności.

Należy w tym momencie dorzucić, iż zdecydowanie najdroższymi na rynku są nieruchomości budynkowe w aglomeracjach. Mowa tutaj zarówno o domach mieszkalnych jak również różnego typu obiektach gospodarczych. Natomiast najbardziej specyficznymi budynkami w miastach są bloki. Z pewnością wszyscy całkowicie zdają sobie sprawę z tego, że w obrębie miast jest zdecydowanie więcej mieszkań, niż na prowincjach.

Wśród miejskich lokali bytowych jeden z fundamentalnych podziałów pozwala na wskazanie takich, jakie są kompletnie nowe oraz tak ściśle mówiąc, to z miejsca wolno się do nich wprowadzać i nieruchomości tego rodzaju, jakie wymagają większych bądź też lub niedużych, kosmetycznych prac remontowych – przetestuj zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi. Nie powinno być dla nikogo jakimś szczególnym zaskoczeniem, że innowacyjne mieszkania są o wiele droższe od tych, które wymagają odpowiednich prac naprawczych, nim będzie można się do nich wprowadzić.

Jeżeli chodzi o mieszkania w blokach, to różnice pomiędzy nimi sprowadzają się też do ich globalnego metrażu. Jednymi z najogromniejszych nieruchomości lokalowych o charakterze mieszkalnym są apartamenty. Znajdują się one wyłącznie w miastach i znamionuje je niesamowicie gigantyczny standard. Jednakże należy zaznaczyć, że mieszkań w postaci markowych apartamentów jest znacznie mniej, niż lokali o pokrewnym przeznaczeniu reprezentujących nienadmiernie wysokie standardy.